An electron moves at 2.40 ×106 m/s through a region in which there is a magnetic
ID: 1997238 • Letter: A
Question
An electron moves at 2.40 ×106 m/s through a region in which there is a magnetic field of unspecified direction and magnitude 7.90 ×102T.
A. What is the largest possible magnitude of the acceleration of the electron due to the magnetic field?
B. What is the smallest possible magnitude of the acceleration of the electron due to the magnetic field?
C. If the actual acceleration of the electron is one-fourth of the largest magnitude in part A, what is the angle between the electron velocity and the magnetic field?
Explanation / Answer
Here,
u = 2.4 *10^6 m/s
magnetic field , B = 7.9 *10^-2 T
a) let the maximum acceleration is a
using second law of motion
9.11 *10^-31 * a = 2.4 *10^6 * 1.602 *10^-19 * 7.9 *10^-2
solving for a
a = 3.33 *10^16 m/s^2
largest possible magnitude of the acceleration of the electron due to the magnetic field is 3.33 *10^16 m/s^2
b)
the magnetic force is zero when the electron is moving parallel to magnetic field
hence , minimum acceleration is zero
c)
for 1/4 th acceleration
as m * a = B * v * q * sin(theta)
for 1/4th acceleration
sin(theta) = 1/4
theta = 14.5 degree
the angle between velocity and magnetic field is 14.5 degree
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.