An electron moves at 2.30 Times 10^6 m/s through a region in which there is a ma
ID: 1494770 • Letter: A
Question
An electron moves at 2.30 Times 10^6 m/s through a region in which there is a magnetic field of unspecified direction and magnitude 7.90 Times 10^-2 T. What is the largest possible magnitude of the acceleration of the electron due to the magnetic field? What is the smallest possible magnitude of the acceleration of the electron due to the magnetic field? If the actual acceleration of the electron is 1/4 of the largest magnitude in part (a), what is the angle between the electron velocity and the magnetic field?Explanation / Answer
a) F = m a
F = q v B sin phi
a = q v B / m = (1.6 * 10-19 * 2.3 * 106 * 7.9 * 10-2) / (9.11 * 10-31)
= 3.19 * 1016 m/s2
-------------------------------------------------
When magnetic field is parallel to the velocity, acceleration is minimal
m a = q v B sin 0
a = 0 m/s2
--------------------------------------------------
a = 1/4 a = 1/4 ( q v B / m ) = Q v B sin theta / m
sin theta = 1/4
theta = sin-1 ( 1/4)
= 14.47 deg
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.