An electron is released from rest at a negative plate of parallel-plate capacito
ID: 2287462 • Letter: A
Question
An electron is released from rest at a negative plate of parallel-plate capacitor. If the distance across the plate Is 10mm and the potential difference across the plate is 100v, with what velocity does the electron hit the positive plate? (M=9.1x10^-31kg, e= 1.6x10^-19 C) An electron is released from rest at a negative plate of parallel-plate capacitor. If the distance across the plate Is 10mm and the potential difference across the plate is 100v, with what velocity does the electron hit the positive plate? (M=9.1x10^-31kg, e= 1.6x10^-19 C)Explanation / Answer
1/2mv2=qV
v=sqrt(2qV/m)=sqrt( 2 x 1.6x10-19 x 100/9.11x10-31)
v=sqrt(35.126x1012)=5.9x106m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.