An astronaut is being tested in a centrifuge. The centrifuge has a radius of 10
ID: 1511347 • Letter: A
Question
An astronaut is being tested in a centrifuge. The centrifuge has a radius of 10 m and, in starting, rotates according to 6 = 0.30t2, where t is in seconds and 9 is in radians. When t = 12.0 s, what is the magnitude of the astronaut's angular velocity? rad/s When t = 12.0 s, what is the magnitude of the astronaut's linear speed? m/s When t = 12.0 s, what is the magnitude of the astronaut's tangential acceleration? m/s^2 When t = 12.0 s, what is the magnitude of the astronaut's radial acceleration? m/s^2 the Linear and Angular VariablesExplanation / Answer
here,
radius of cntrifuge, r = 10 m
theta = 0.30t^2
Part A:
Angular velocity, w = d(theta)/dt = 0.30*2 *t = 0.60*t
at time, t = 12 s, w = 0.60 * 12 = 7.2 rad/s
Part B:
Since linear speed, v = w*r = 7.2 * 10 = 72 m/s
Part C:
Since, tangential Acceleration, aplha = dw/dt = 0.60 rad/s^2
Part D:
Radial acceleration, a = alpha * r = 0.60 * 10 = 6 m/s^2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.