An astronaut is being tested in a centrifuge. The centrifuge has a radius of 10
ID: 1709297 • Letter: A
Question
An astronaut is being tested in a centrifuge. The centrifuge has a radius of 10 m and, in starting, rotates according to ? = 0.30t2, where t is in seconds and ? is in radians.Answers must have units!
(a) When t = 12.0 s, what is the magnitude of the astronaut's angular velocity?
7.2 rad/s
(b) When t = 12.0 s, what is the magnitude of the astronaut's linear speed?
(c) When t = 12.0 s, what is the magnitude of the astronaut's tangential acceleration?
(d) When t = 12.0 s, what is the magnitude of the astronaut's radial acceleration?
I got the first part of the question right but whatever I try and do for the last three won't work. Please help.
Explanation / Answer
Given = 0.30 t^2 Radius of the centrifuge is , r = 10 m a) The angular velocity , = d / dt = d(0.3 t^2) / dt = 0.6 t when t = 12.0 s, = 0.6 *12 s =7.2 rad/s b) The linear speed is , v = r = 10 m * 7.2 rad/s v = 72 m/s c) Tangential acceleration, at = r where = d / dt = 0.6 Now, at = 10 m * 0.6 at = 6 m/s^2Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.