3. Two blocks of mass 3.00 kg and 5.00 kg are connected as shown to a spring (k-
ID: 1512544 • Letter: 3
Question
3. Two blocks of mass 3.00 kg and 5.00 kg are connected as shown to a spring (k-12.0 N/m) that has one end fixed to a wall. The horizontal surface has a (kinetic) = 0.20 and the pulley is frictionless. The 3.0 kg block will not leave the platform. The pulley is mass less. The system is released from rest with the spring unstretched A. What is the combined kinetic energy of the two masses after the hanging mass has fallen 1.50 m? B. What is the speed of the blocks? C. What is the maximum distance that the hanging mass will fall before momentarily stopping? 3.00 kg 5.00 kg 35.5 Jales 4. Solve for the center of mass of this system. Triangle is a hole Center at (-5.0,-2.1) UNITS in em (-10,5) 10,5) 10,-5) 10,-5Explanation / Answer
a) PE lost by 5 kg mass = 5*9.8*1.5 = 73.5 J
PE gained by spring = 0.5*12*1.5^2 = 13.5 J
E lost due to friction = 0.2*3*9.8 = 5.88 J
KE of system = 73.5- 13.5 = 54.12 J
b) speed = v
0.5*(3+5)v^2 = 54.12
v = 3.86781 m/s
c) It will stop when
5*9.8 = kx + 0.2*9.8*3
x = 3.5933 m
d) COM = (x,y) = ((A*xa - a*Xa)/(A - a),(A*ya - a*Ya)/(A-a)) = ((200*0-50*(-5))/(200-50),(200*0 - 50*(-1.66))/(200-50)) = (1.6667,0.5533) m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.