Calculate the amount of each charge in micro Coulombs. Your Answer: 2 equal char
ID: 1512997 • Letter: C
Question
Calculate the amount of each charge in micro Coulombs. Your Answer: 2 equal charges, 194 micro Coulombs each, experiences an attraction force of 194 Newton. Calculate the distance between the charges in mm. Your Answer What is the total charge of all protons in 3 gram of water (H_2O)? Your Answer 3 charges, 5 mu C each, are located on throe vertices A. B. C of an equilateral triangle with sides 1 cm each. Another charge q is located at the mid point D of the side BC. Calculate q in micro Coulomb so that net force on the charge at A due to the charges at B. C and D is zero. Your Answer In a right angle triangle ABC, angle ABC is 90 Degree, AB = 2 m, and angle ACB is 41.81 Degree. A point charge of 5^*8 nC is placed at point C, point charge 4^* 8 nC is placed at point A and point charge 1 C is placed in point B. Calculate the force on charge at B due to others two. Your AnswerExplanation / Answer
Q15) F = kq1q2/r^2 = kq^2/r^2 = 194
9e9*(194*10^-6)^2 / r^2 = 194
r = 1.32 m
Q16) moles of water = n = 3/18 = 0.167
No of water molecules = 6.022*10^23 * 0.167 = 1.00567*10^23 molecules
Actually each molecule of water consists of H2O.
H is just one proton and one electron. No neutrons.
O is 8 protons, 8 neutrons, and 8 electrons.
So one molecule of H2O consists of a total of 10 protons
Hence total proton in 3 gm of water = 1.00567*10^23 * 10 = 1.00567*10^24 protons
Total charge = 1.6*10^-19 * 1.00567*10^24 = 1.609*10^5 C
Q17) Charge q at D must be a negative charge to counter the force due to to B and C
Fab = kQaQb/Rab^2 = 2250 N
Fac = kQaQc/Rac^2 = 2250 N
Rad = sqrt(1^2 - 0.5^2) = 0.866 cm
Fad = kQaQd/Rad^2 = 6*10^8 * q
For the total force to be zero
Fad = (Fab+Fac)*cos(30)
6*10^8 * q = 3897.11
q = 6.5*10^-6 C = 6.5 uC
Q18) Let point B be the origin, then point A will be on positive y axis and C on positive x axis
Let sides of the triangle ABC be a,b and c
a is lenght of AB, b is lenght of BC, c is lenght of AC
Then using sine rule
a/sinA = b/sinB
A = 90 - 41.81 = 48.19 deg
B = 90 deg
a = AB = 2m
b = BC = asinA/sinB = 1.49 m
Fba = kQaQb/Rab^2 = 9e9*4.8e-9*1 / 2^2 = 10.8 N in negative y direction
Fbc = kQcQb/Rbc^2 = 9e9*5.8e-9*1 / 1.49^2 = 23.5 N in in negative x direction
Total Force on B = sqrt(10.8^2 + 23.5^2) = 25.86 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.