Calculate the amount of each reagent required to make 500ml of media: -0.5% year
ID: 1031581 • Letter: C
Question
Calculate the amount of each reagent required to make 500ml of media: -0.5% years extract -2% tryptone -10mM NaCl (from 5M stock) -2.5mM KCl (from 2.5M stock) -10mM MgCl2 (1M stock) -10mM MgSO4 (powder) -20mM glucose (from 50% solution) Calculate the amount of each reagent required to make 500ml of media: -0.5% years extract -2% tryptone -10mM NaCl (from 5M stock) -2.5mM KCl (from 2.5M stock) -10mM MgCl2 (1M stock) -10mM MgSO4 (powder) -20mM glucose (from 50% solution) -0.5% years extract -2% tryptone -10mM NaCl (from 5M stock) -2.5mM KCl (from 2.5M stock) -10mM MgCl2 (1M stock) -10mM MgSO4 (powder) -20mM glucose (from 50% solution)Explanation / Answer
0.5% years extract
= 0.5*500/100 = 2.5g
2% tryptone
=2*500/100 = 10g
10mM NaCl (from 5M stock)
M1V1=M2V2
5M*V1=0.010M*500mL
V1=1mL
2.5mM KCl (from 2.5M stock)
M1V1=M2V2
2.5M*V1=0.0025M*500mL
V1=0.5mL
10mM MgCl2 (1M stock)
M1V1=M2V2
1M*V1=0.010M*500mL
V1=5mL
10mM MgSO4 (powder)
10*10-3 M= moles / 0.5 L
moles = 5*10-3 mol
weight = moles * molar mass = 5*10-3 * 120.366 = 0.6g
20mM glucose (from 50% solution)
50% glucose solution is 50g/100ml or 500g/litre
1 mole of glucose = 180 g/mol
500/180 moles / liters = 2.78M glucose
M1V1=M2V2
2.78M*V1=0.020M*500mL
V1=3.6mL
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.