Calculate the amount of energy in kilojoules needed to change 207.0 g of water i
ID: 506347 • Letter: C
Question
Calculate the amount of energy in kilojoules needed to change 207.0 g of water ice at -10.0 degree C to steam at 125.0 degree C. The following constants for water may be helpful. C_p, ice = 36.39 J mol^-1 degree C^-1 C_p, liquid = 75.375 Jmol^-1 degree C^-1 C_p, steam = 37.11 J mol^-1 degree C^-1 delta H fus = 6.02 kJ mol^-1 delta H vap = 40.7 kJ mol^-1 Comment: notice the unit on the specific heat values. It uses 'per mole' rather than per gram.' This means the either (l) we have to change the specific heat values to the 'per gram' value (do this by dividing by the molar mass of water or (2) converting the grams of water to moles of water (by dividing by the molar mass of water).Explanation / Answer
We require 2 type of heat, latent heat and sensible heat
Sensible heat (CP): heat change due to Temperature difference
Latent heat (LH): Heat involved in changing phases (no change of T)
Then
Q1 = m*Cp ice * (Tf – T1)
Q2 = m*LH ice
Q3 = m*Cp wáter * (Tb – Tf)
Q4 = m*LH vap
Q5 = m*Cp vap* (T2 – Tb)
QT = Q1+Q2+Q3+Q4+Q5
Note that all should be either converted to mass or moles... I prefer working with mass so:
that Tf = 0°C; Tb = 100°C, LH ice = 334 kJ/kg; LH water = 2264.76 kJ/kg.
Cp ice = 2.01 J/g°C ; Cp water = 4.184 J/g°C; Cp vapor = 2.030 kJ/kg°C
Then
Q1 = m*2.01 * (0 – T1)
Q2 = m*334
Q3 = m*4.184 * (100 – 0)
Q4 = m*2264.76
Q5 = m*2.03* (T2 – 100)
QT = Q1+Q2+Q3+Q4+Q5
QT = m*2.01 * (0 – T1) + m*334 + m*4.184 * (100 – 0) + m*2264.76 + m*2.03* (T2 – 100)
QT = m(2.01*(-T1) + 334 + 4184 + 2264.76 + 2.03*T2 - 2030 )
QT = 207*(2.01*(--10) + 334 + 4184 + 2264.76 + 2.03*125- 2030 )
Qt = 1040508.27 J
QT = 1040.508 kJ
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.