The speed of light in air is very nearly the same as the speed of light in vacuu
ID: 1516083 • Letter: T
Question
The speed of light in air is very nearly the same as the speed of light in vacuum, namely 3.0 x 108 m/s.
1) Monochromatic light emitted from a particular lamp has a wavelength of 630 nanometers. (The prefix "nano" means "one billionth", so 1 nanometer equals one billionth of a meter. In other words, 1 nm = 10-9 m.) What is the frequency of this light?
2) A monochromatic light source emits light with a frequency of 600 gigaHertz? (The prefix "giga" means "one billion", so 1 gigaHertz equals one billion Hz. In other words, 1 GHz = 109 Hz.) What is the wavelength of this light? Give your answer in both meters and nanometers.
3) A certain air defense installation for tracking airplanes uses transmits electromagnetic waves having a wavelngth of 6 cm. (This wavelength falls into the catagory of microwaves in the electromagnetic spectrum. What is the frequency of this radiation? Give your answer in both Hertz and gigaHertz.
Explanation / Answer
here,
Wavelength(w) = Speed of light(c) / frequency(f)
Part A:
w = 630 nm = 630*10^-9 m
f = c/w = 3*10^8/(630*10^-9)
f = 4.762*10^14 Hz
Part B:
f = 600 GHz = 6*10^11 Hz
w = c/f = 3*10^8/(6*10^11)
w = 0.0005 m
Since, 1m = 10^9 nm
w = 5*10^5 nm
Part C:
w = 6 cm = 0.06 m
f = 3*10^8/(0.06)
f = 5*10^9 Hz
1Hz = 10^-9 GHz
f = 5 GHz
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.