A block of mass m = 10.0 kg is attached to the end of an ideal spring. Due to th
ID: 1516253 • Letter: A
Question
A block of mass m= 10.0 kg is attached to the end of an ideal spring. Due to the weight of the block, the block remains at rest when the spring is stretched a distance h= 7.00 cm from its equilibrium length. (Figure 1) The spring has an unknown spring constant k. Take the acceleration due to gravity to be g = 9.81 m/s2 .
Part A
What is the spring constant k?
Part B
Suppose that the block gets bumped and undergoes a small vertical displacement. Find the resulting angular frequency of the block's oscillations about its equilibrium position.
Express your answer in radians per second
Explanation / Answer
A)
spring constant k = mg/h = 20*9.81/0.07 = 2802.86 N/m
B)
angular frequency w = sqrt(k/m) = sqrt(2802.86/10) = 16.74 rad/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.