A block of mass m 2.33 ko and a block of mass m2 6.50 kg are connected by a mass
ID: 2034231 • Letter: A
Question
A block of mass m 2.33 ko and a block of mass m2 6.50 kg are connected by a massless string over a pulley in the shape of a solid disk having radius R angle ?-30.0°. The coefficient of kinetic friction is 0.360 for both blocks. Draw free-body diagrams of both blocks and of the pulley. 0.250 m and mass M-10.0 kg. These blocks are allowed to move on a fioxed M, R (a) Determine of the two blocks. The response you a u submitted has the wrong sign (b) Detarmine the tansions in the string on both sidas of the pulley. left of the pulley right of the pullayExplanation / Answer
here,
m1 = 2.35 kg
m2 = 6.5 kg
R = 0.25 m
mass of pulley , M = 10 kg
theta = 30 degree
a)
the accelration , a = net force /effective mass
a = m2 * g * sin(theta)/(m1 + m2 + 0.5 * M * R^2 /R^2)
a = 6.5 * 9.81 * sin(30) /(2.35 + 6.5 + 0.5 * 10) m/s^2
a = 2.3 m/s^2
b)
let the tension in the left side and right side pulley be Tl and Tr
for m1
Tr = m1 * a = 2.35 * 2.3 N = 5.41 N
for m2
m2 * g * sin(theta) - Tr = m2 * a
Tr = 6.5 * ( 9.81 * sin(30) - 2.3) N
Tr = 16.9 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.