A block of mass m 2.30 kg is pushed a distance d- 8.00 m along a frictionless ho
ID: 1582815 • Letter: A
Question
A block of mass m 2.30 kg is pushed a distance d- 8.00 m along a frictionless horizontal table by a constant applied force of magnitude F 29.0° below the horlizontal as shown in the figure below 16.0 N directed at an angle a) Determine the work done on the block by the applied force b) Determine the work done on the block by the normal force exerted by the table (c) Determine the work done on the block by the force of gravity (d) Determine the work done by the net force on the block Need Help? aExplanation / Answer
Given,
m = 2.3 kg ; d = 8 m ; F = 16 N ; theta = 29 deg
a)Wa = F d cos(theta)
Wa = 16 x 8 x cos29 = 112 J
Hence, Wa = 112 J
b)Normal force does zero work on the block
Wn = 0 J
c)Wg = F d cos90
Wg = 19 x 8 x cos90 = 0 J
Wg = 0 J
d)Wnet = 112 + 0 + 0 = 112 J
hence, Wnet = 112 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.