An astronaut wants to find out his mass while in orbit, to find out if he is sta
ID: 1517453 • Letter: A
Question
An astronaut wants to find out his mass while in orbit, to find out if he is staying healthy while in space. Since he can't use a bathroom scale (why not?), he attaches himself to a spring (k = 2600 N/m), pulls himself back from the spring's equil length by 5 m, and times one oscillation to take 1 s. What is the mass of the astronaut? Find the potential energy stored in the spring when it is furthest from its equilibrium length. Find the speed of the astronaut when he passes through the spring's equilibrium. If he started at a displacement from equilibrium of 6 m instead, how long would one oscillation take now?Explanation / Answer
given data :
spring constant = 2600 N/m
A)
T=2*pi*(M/K)1/2
M=K*(T/2*pi)2 =2600(1/6.28)2=65.85 kg
b)
potential energy =0.5KA2=0.5*2600*25=32500 joules
c)
speed =angular freqeuncy *amplitude=2*pi*5=31.41 m/s
d)
oscilattion time will remain same ..as it is independent of initial amplitude.Therefore it is dependant on the mass and the spring constant. So an extra meter would make no difference
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.