These answers are wrong according to webassign, can someone please fix this? Kin
ID: 1517588 • Letter: T
Question
These answers are wrong according to webassign, can someone please fix this?
Kinetic energy K = 3.5 x10 5 eV = 3.5 x10 5 x1.6 x10 -19 J
Where h = planck's constant = 6.625 x10 -34 Js
m = mass of electron = 9.11 x10 -31 kg
(b) the ratio of this wavelength to the wavelength of light at the middle of the visible spectrum (550 nm)
= (2.074x10 -12 m) /(550x10 -9 m)
= 3.77 x10 -6
(c).required magnification is theoretically possible with this microscope than with a light microscope
is = 1/(3.77 x10 -6 ) = 265.18 x10 3
Explanation / Answer
your calculations are perfectly correct
every thing is perfect
i think you have taken the wrong values for kinetic energy
Once check the Kinetic energy value and comment below i will help further
basically you are correct both conceptually and mathamatically so just check the given values
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.