Consider the pendulum shown above. A spherical mass M = 14.0 kg attached to a st
ID: 1517635 • Letter: C
Question
Consider the pendulum shown above. A spherical mass M = 14.0 kg attached to a string starts at rest with the string horizontal as shown in the top diagram.
The mass is released and swings down as shown in the bottom diagram. However, the string will break if the tension is equal or greater than 160 N.
At what angle ?, as shown in the diagram, will the string break?
Give your answer in degrees to at least three significant digits. Your answer will not be counted wrong for more than three significant digits, this is just to avoid rounding errors.
Explanation / Answer
here,
M = 14 kg
maximum tension in the cable , T = 160 N
let the angle be theta
equating the forces
T * cos(theta) = M * g
160 * cos(theta) = 14 * 9.8
theta = 30.96 degree
the angle theta is 30.96 degree
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.