What is the kinetic energy, in mega-electron-volts (MeV). of a proton extracted
ID: 1517820 • Letter: W
Question
What is the kinetic energy, in mega-electron-volts (MeV). of a proton extracted from a cyclotron with radius r = 1.81 m, if the magnetic field of the cyclotron is uniform and ha; magnitude B = 0.851 T? The mass of a proton is 1.67 middot 10-27 kg. An accelerator produces alphas using an electric potential difference Vo from .50 MV to 9.00 MV as shown below: What is the kinetic energy of the alphas as they leave the accelerator if the potential difference V_0 on the accelerator is 2.50 MV and they initially startExplanation / Answer
Answer :
Given
r = 1.81 m
B = 0.851 T
m (proton) = 1.67E-27 kg
The operation of a cyclotron is based on the fact that the period of the motion of a charged particle in a uniform magnetic field is independent of the velocity of the particle, as can be seen in the following derivation:
F = ma
qvB = mv2/r
v = qBr/m
kinetic energy of proton (KE) = 1/2*m*v^2
KE = q2B2r2/2m
KE = (1.6E-19 C)2(0.851T)2(1.81 m)2/2(1.67E-27 kg)
KE = (6.07374E-11 / 3.34 )Joules
KE = 1.8184E-11 Joules
KE = 113.49 MeV
[1 MeV = 1.6021773E-13 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.