Two converging lenses, each of focal length 14.9 cm, are placed 39.9 cm apart, a
ID: 1518288 • Letter: T
Question
Two converging lenses, each of focal length 14.9 cm, are placed 39.9 cm apart, and an object is placed 30.0 cm in front of the first lens. Where is the final image formed? An object is placed 70.5 cm from a screen. where should a converging lens of focal length 5.0 cm be placed to from a clear image on the screen? (give your answer to at least one decimal place.) shorter distance cm from the screen farther distance cm from the screen Find the magnification of the lens. magnification if placed at the shorter distance magnification if placed at the farther distanceExplanation / Answer
1. for first lens,
f1 = 14.9 cm
do1 = 30cm
using lens equation,
1/f1 = 1/do1 + 1/di1
1/14.9 = 1/30 + 1/di1
di1 = 29.6 cm
for second lens,
do1 = 39.9 - 29.6 = 10.3 cm
1/14.9 = 1/10.3 + 1/di2
di2 = - 33.36 cm
image is 33.36 cm from seond lens. (inbetween lense)
M = (di1/do1 )(di2/do2) = - 3.2
-------------------
di + do = 70.5 cm
and using lens equation,
1/f = 1/di + 1/do
1/5 = 1/di + 1 / (70.5 - di)
1/5 = (70.5) / (di (70.5 - di))
70.5di - di^2 = 352.5
di^2 - 70.5di + 352.5= 0
di = 65 cm and 5.42 cm .......Ans
M = - (5.42) / (70.5 - 5.42) = - 0.417
and - (65) / (70.5 - 65) = - 11.8
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.