A converging lens has a focal length of 14.5 cm . For each of two objects locate
ID: 1518905 • Letter: A
Question
A converging lens has a focal length of 14.5 cm . For each of two objects located to the left of the lens, one at a distance of s1 = 23.0 cm and the other at a distance of s2 = 8.00 cm , determine the following.
Part A
Determine the image position.
Enter your answer as two numbers separated with a comma to three significant figures.
Part B
Determine the magnification.
Enter your answer as two numbers separated with a comma to three significant figures.
Part C
Determine whether the image is real or virtual.
Part D
Determine whether the image is upright or inverted.
Explanation / Answer
Given data
f= 14.5 cm
1st object at do = 23cm
2nd object at do = 8cm
Part A
Determine the image position.
1/f 1/do+1/di
for 1st object
1/14.5 = 1/23 + 1/di
di = 39.235 cm
for 2nd object
1/14.5 = 1/8 + 1/di
di = -17.846 cm
= 39.235,-17.846
Part B
Determine the magnification.
magnification is M = -do/di
M1 = -23/39.235 = 0.586
M2 = 8/17.846=0.448
0.586,0.448
Part C
Determine whether the image is real or virtual.
1st image is real
1st image is virtual
Part D
Determine whether the image is upright or inverted.
1st image is inverted
1st image is upright
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.