Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A converging lens has a focal length of 14.5cm . For each of two objects located

ID: 2104556 • Letter: A

Question

A converging lens has a focal length of 14.5cm . For each of two objects located to the left of the lens, one at a distance of s1 = 19.0 cm and the other at a distance of s2 = 4.50cm , determine a) the image position of s'1 and s'2 b)the magnification m1 and m2 Points will be awarded for correct answers on both parts A converging lens has a focal length of 14.5cm . For each of two objects located to the left of the lens, one at a distance of s1 = 19.0 cm and the other at a distance of s2 = 4.50cm , determine a) the image position of s'1 and s'2 b)the magnification m1 and m2 Points will be awarded for correct answers on both parts

Explanation / Answer

a). for u = -19 cm 1/v - 1/u =1/f =>1/v -1/(-19) =1/14.5 => v = 61.22 cm for u =-4.5 cm 1/v = 1/14.5 -1/4.5 =>v = -6.525 cm b). m1 = v/u = 61.22/(-19) = -3.22 m2 = -6.525/(-4.5) = 1.45

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote