A converging lens has a focal length of 15.0 c m . For each of two objects locat
ID: 2141526 • Letter: A
Question
A converging lens has a focal length of 15.0cm . For each of two objects located to the left of the lens, one at a distance of s1 = 21.0cm and the other at a distance of s2 = 8.00cm
a) determine the image position
s1=_____cm
s2=_____cm
b) determine the magnification
m1=______
m2=______
c)
d)
Explanation / Answer
for converging length focal length is positive....
(1/s1)+(1/s1')=(1/f)....
(1/s1')=(1/f)-(1/s1)======>
s1'=s1*f/(s1-f)=52.5 cm on the opposite side of the object
for second object
s2'=s2*f/(s2-f)=-17.42 cm on the same side of the object
B) magnification m1=-s1'/s1=-2.5
m2=-s2'/s2=2.1
C)The image of the first object is real and the image of the second object is virtual
D)The image of the first object is inverted and the image of the second object is erect.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.