14. 0/1 points | Previous AnswersCJ9 22.P.021. Ask Your Teacher My Notes A circu
ID: 1519886 • Letter: 1
Question
14.0/1 points | Previous AnswersCJ9 22.P.021.
Ask Your Teacher
My Notes
A circular coil (900 turns, radius = 0.13 m) is rotating in a uniform magnetic field. At t = 0 s, the normal to the coil is perpendicular to the magnetic field. Att = 0.010 s, the normal makes an angle of = 45° with the field because the coil has made one-eighth of a revolution. An average emf of magnitude 0.100 V is induced in the coil. Find the magnitude of the magnetic field at the location of the coil.
Question Part Points Submissions UsedExplanation / Answer
here,
number of turns , n = 900
radius , r = 0.13 m
phi = 45 degree
time taken , t = 0.01 s
EMF induced , V = 0.1 V
let the magnetic feild be B
n * area *cos(phi) * B/t = V
900 * pi * 0.13^2 * cos(45) * B/0.01 = 0.1
B = 2.96 * 10^-5 T
the magnitude of the magnetic feild at the location is 2.96 * 10^-5 T
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.