14. 0/1 points | Previous Answers My Notes In order to better understand a parti
ID: 3336604 • Letter: 1
Question
14. 0/1 points | Previous Answers My Notes In order to better understand a particular metal stamping process, a manufacturer wishes to estimate the mean length of items produced by the process during the past 24 hours. How many parts should be sampled in order to estimate the population mean to ±0.15 millimeter (mm) with 96% confidence? Previous studies of this machine have indicated that the standard deviation of lengths produced by the stamping operation is about 2mm. (Use 3 decimal places critical value z* which you can find it from Table near the bottom of the table.) n750.03XExplanation / Answer
Margin of error, ME = 0.15
For 96% CI, z = 2.054
sigma = 2
ME = z * sigma / sqrt(n)
n = (z*sigma/ME)^2
n = (2.054 * 2 / 0.15)^2
n = 750.03
n = 750
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.