Transverse waves are traveling on a long string that is under a tension of 9.00
ID: 1521691 • Letter: T
Question
Transverse waves are traveling on a long string that is under a tension of 9.00 N . The equation describing these waves is
y(x,t)=( 4.60 cm)sin[( 430 s1)t( 45.7 m1)x].
Part A
Find the speed of the wave using the equation.
Express your answer in meters per second to three significant figures.
Part B
Find the linear mass density of this string.
Express your answer in kilograms per meter to three significant figures.
v = ___________m/sPart B
Find the linear mass density of this string.
Express your answer in kilograms per meter to three significant figures.
= _____ kg/mExplanation / Answer
given equation
y(x,t)=( 4.60 cm)sin[( 430 s1)t( 45.7 m1)x]
w = 430 s^-1
k = 45.7 m^-1
v = w/k = 430/45.7 = 9.40 m/s
(b)
linear mass density
v = sqrt T/u
u = T/v^2 = 0.101 kg/m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.