Transverse waves on a string have wave speed 8.00 m / s , amplitude 0.0700 m , a
ID: 2121994 • Letter: T
Question
Transverse waves on a string have wave speed 8.00 m/s, amplitude 0.0700 m, and wavelength 0.320 m. These waves travel in the x direction, and at t = 0 the x = 0 end of the string is at y = 0 and moving downward. Find the frequency of these waves. Find the period of these waves.Write the equation for
y(x,t) describing these waves. and
please explain fully this question that follows, as i cannot get the right answer please reply with specific algebra answers for Find the transverse displacement of a point on the string at
x2 = 0.240m at time t2 = 0.155s .
Explanation / Answer
y = A*cos(%u03C9t + 2%u03C0x/%u03BB)
where %u03C9 = 2%u03C0f = 2%u03C0v/%u03BB
This says that the phase of the wave at point x is the sum of phase at x=0 (=%u03C9t) and the phase change due to x displacement (2%u03C0x/%u03BB). The more to the left (-x) your observation point is, the "older" the wave is, thus the earlier (less) it is in phase, so the sign of 2%u03C0x/%u03BB is positive. If the wave propagated in the +x direction, the sign would be negative.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.