Suppose you want to determine the electric field in a certain region of space. Y
ID: 1525290 • Letter: S
Question
Suppose you want to determine the electric field in a certain region of space. You have a small object of known charge and an instrument that measures the magnitude and direction of the force exerted on the object by the electric field.
(a) The object has a charge of +20.0 C and the instrument indicates that the electric force exerted on it is 40.0 N, due east. What are the magnitude and direction of the electric field?
E=
(b) What are the magnitude and direction of the electric field if the object has a charge of -15.0 C and the instrument indicates that the force is 30.0 N, due west?
E=
Explanation / Answer
a) Force F = q*E = 40*10^-6 N
q*E = 40*10^-6 N
E = (40*10^-6)/q = (40*10^-6)/20*10^-6) = 2 N/C
direction of field is in the direction of the force i.e east
b) E = F/q = (30*10^-6)/(15*10^-6) = 2 N/C
opposite to the direction of teh force ( for negative charge) i.e east
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.