A point charge has a charge of 2.50×10 11 C . Part A At what distance from the p
ID: 1526100 • Letter: A
Question
A point charge has a charge of 2.50×1011 C .
Part A
At what distance from the point charge is the electric potential 88.0 V ? Take the potential to be zero at an infinite distance from the charge.
SubmitMy AnswersGive Up
Part B
At what distance from the point charge is the electric potential 27.0 V ? Take the potential to be zero at an infinite distance from the charge.
A point charge has a charge of 2.50×1011 C .
Part A
At what distance from the point charge is the electric potential 88.0 V ? Take the potential to be zero at an infinite distance from the charge.
d= mSubmitMy AnswersGive Up
Part B
At what distance from the point charge is the electric potential 27.0 V ? Take the potential to be zero at an infinite distance from the charge.
d= mExplanation / Answer
q = 2.5*10^-11 C
electric potential V = kq/d
Part A: V = 88 V
88 = 9*10^9*2.5*10^-11/d
d = 0.0026 m
Part B: B = 27 V
27 = 9*10^9*2.5*10^-11/d
d = 0.0083 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.