A point charge has a charge of 2.50×10 11 C . Part A At what distance from the p
ID: 1396762 • Letter: A
Question
A point charge has a charge of 2.50×1011 C .
Part A
At what distance from the point charge is the electric potential 84.0 V ? Take the potential to be zero at an infinite distance from the charge.
d = ___ m
Part B
At what distance from the point charge is the electric potential 25.0 V ? Take the potential to be zero at an infinite distance from the charge.
d = ___ m
Please LOOK HERE, someone already tried and gave me the wrong answers, so please dont repeat the same wrong answer http://www.chegg.com/homework-help/questions-and-answers/point-charge-charge-250-10-11-c--part-distance-point-charge-electric-potential-840-v-take--q7787819
Explanation / Answer
A) Potentail due to point charge, V = k*Q/d
==> d = k*Q/V
= 9*10^9*2.5*10^-11/84
= 2.68*10^-3 m
B)
d = k*Q/V
= 9*10^9*2.5*10^-11/25
= 9*10^-3 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.