Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The maximum average time for a cart to travel through photogates is, delta t_max

ID: 1528647 • Letter: T

Question

The maximum average time for a cart to travel through photogates is, delta t_max = 0.8 s, while the minimum average time for the same measurement is delta t_min = 0.7 s. What is the uncertainty for average time? when a car travels through a photogate, you measure it's speed to be 2.6 m/s. After the car travels an additional 85 cm, it passes through a second photogate and its speed is measured to be 2.5m/s What is the magnitude of the average acceleration between these two measurements? (Be careful with the mixed units)

Explanation / Answer

(6) &t = 0.1 s


(7) u = 2.6 m/s

v = 2.5 m/s

d = 85 cm = 0.85 m

Applying v^2 - u^2 = 2 a d

2.5^2 - 2.6^2 = 2 x a x 0.85

a = - 0.3 m/s^2

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote