The potential in a region between x = 0 and x = 6.00 m is V = a + bx, where a =
ID: 1528697 • Letter: T
Question
The potential in a region between x = 0 and x = 6.00 m is V = a + bx, where a = 18.0 V and b = -5.10 V/m. Determine the potential at x = 0. V Determine the potential at x = 3.00 m. V Determine the potential at x = 6.00 m. V Determine the magnitude and direction of the electric field at x = 0. magnitude V/m direction +x Determine the magnitude and direction of the electric field at x = 3.00 m. magnitude V/m direction +x Determine the magnitude and direction of the electric field at x = 6.00 m. magnitude V/m direction +x Need Help?Explanation / Answer
Given data:
V = a + b x , where a = 18 V and b = -5.10 V/m
a)V(x) = 18 V + ( - 5.1 V/m) (x)
V(0) = 18 V + ( - 5.1 V/m) (0)
V(0) = 18 V
b)V(x) = 18 V + ( - 5.1 V/m) (x)
V(3) = 18 V + ( - 5.1 V/m) (3)
V(3) =2.7 V
c)V(x) = 18 V + ( - 5.1 V/m) (x)
V(6) = 18 V + ( - 5.1 V/m) (6)
V(6) = -12.6 V
d)E = - dV/dx
E = - d(a + bx) / dx
E = - [da/dx + d(bx)dx]
E = - [ 0 + b ]
E = - b = constant
E = - ( -5.1 V/m )
E = 5.1 V/m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.