Two conducting spheres with diameters of 0.250 m and 1.00 m are separated by a d
ID: 1530100 • Letter: T
Question
Two conducting spheres with diameters of 0.250 m and 1.00 m are separated by a distance that is large compared with the diameters. The spheres are connected by a thin wire and are charged to 2.00 A mu C. How is this total charge shared between the spheres? (Ignore any charge on the wire.) charge on smaller sphere Your response differs from the correct answer by more than 100%. A mu C charge on larger sphere Your response differs from the correct answer by more than 10%. Double check your calculations. A mu C What is the potential of the system of spheres when the reference potential is taken to be V = 0 at r = infinity?Explanation / Answer
(a)
given that total charge = 2*10^(-6) C
charge on sphere 1 + charge on sphere 2 = 2*10^(-6)
Q1 + Q2 = 2*10^(-6) .......eq1
conductors are connected by a thin wire
potential on sphere1= potential on sphere 2
k*Q1/R1 = k*Q2/R2
Q1 /0.25 = Q2 / 1
4*Q1 = Q2 ......eq2
by solbing eq1 and eq2
Q1 = 0.4*10^(-6) C
Q2 = 1.6*10^(-6) C
(b)
system potential ,either side of Q2
V = 9*10^9 *1.6*10^(-6) / 1
V = 14.4 kV
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.