A placekicker must kick a football from a point 36.0 m (about 40 yards) from the
ID: 1530404 • Letter: A
Question
A placekicker must kick a football from a point 36.0 m (about 40 yards) from the goal. Half the crowd hopes the ball will clear the crossbar, which is 3.05 m high. When kicked, the ball leaves the ground with a speed of 20.2 m/s at an angle of 52.0 to the horizontal. (a) By how much does the ball clear or fall short of clearing the crossbar? (Enter a negative answer if it falls short.) 5.01833 It may be helpful to first determine the time required for the ball to reach the goal. m (b) Does the ball approach the crossbar while still rising or while falling? rising O falling Need Help? Read It l Master It Submit Answer Save ProgressExplanation / Answer
(a)
PROJECTILE
along horizontal
initial velocity vox = vo*costheta
ax = 0
from equation of motion
x-Xo = vox*T+ 0.5*ax*T^2
x-X0 = vo*costheta*T
T = (x-X0)/(vo*costheta)......(1)
along vertical
voy = vo*sintheta
acceleration ay = -g
from equation of motion
y-y0 = voy*T + 0.5*ay*T^2
y-y0 = (vo*sintheta*(x-x0))/(vo*costhetra) + (0.5*ay*(x-x0)^2)/(vo^2*(costheta)^2)
y-y0 = (x-X0)*tantheta + ((0.5*ay*(x-X0)^2)/(vo^2*(costheta)^2))
y0 = 0 m
y = 3.05 m
x-xo = 36
theta = 52
v0 = 20.2 m/s
y = (36*tan52) - (0.5*9.8*36^2/(20.2^2*(cos52)^2))
y = 5.02 m
by the time ball reaches the bar it is at a height of 5.02 m
part(a)
5.02-3.05 = 1.97 m <<<<<-------answer
part(b)
time taken t = x/vox = 36/(20.2*cos52) = 2.89 s
vy = voy + ay*t
vy = 20.2*sin52 - (9.8*2.89) = -12.4 m/s
part(b)
falling <<<---------answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.