A bomber is flying horizontally over level terrain at a speed of 265 m/s relativ
ID: 1533841 • Letter: A
Question
A bomber is flying horizontally over level terrain at a speed of 265 m/s relative to the ground and at an altitude of 2.50 km.
(a) The bombardier releases one bomb. How far does the bomb travel horizontally between its release and its impact on the ground? Ignore the effects of air resistance.
1 km
(b) Firing from the people on the ground suddenly incapacitates the bombardier before he can call, "Bombs away!" Consequently, the pilot maintains the plane's original course, altitude, and speed through a storm of flak. Where is the plane relative to the bomb's point of impact when the bomb hits the ground?
behind the bomb directly above the bomb ahead of the bomb
(c) The plane has a telescopic bombsight set so that the bomb hits the target seen in the sight at the moment of release. At what angle from the vertical was the bombsight set?
° forward from the vertical
Explanation / Answer
a)
time needed to fall 2500 m:
s = 1/2 gt^2
t = sqrt(2s/g)
t = sqrt(5000/9.81)
t = 24.73 s
horizontal distance in 22.58 m:
s = v*t = 265*22.58 = 5983 m ........... horizontal distance.
b)
directly above the bomb
c)
tan(a) = 5983/2500
a = 67.3°
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.