A bomber is flying horizontally over level terrain at a speed of 265 m/s relativ
ID: 2223986 • Letter: A
Question
A bomber is flying horizontally over level terrain at a speed of 265 m/s relative to the ground and at an altitude of 2.80 km. (a) The bombardier releases one bomb. How far does the bomb travel horizontally between its release and its impact on the ground? Ignore the effects of air resistance. m (b) Firing from the people on the ground suddenly incapacitates the bombardier before he can call, "Bombs away!" Consequently, the pilot maintains the plane's original course, altitude, and speed through a storm of flak. Where is the plane relative to the bomb's point of impact when the bomb hits the ground? directly above the bomb behind the bomb ahead of the bomb (c) The plane has a telescopic bombsight set so that the bomb hits the target seen in the sight at the moment of release. At what angle from the vertical was the bombsight set?Explanation / Answer
2800 = 0.5*9.8*t^2 t = 23.9 sec A) 265 *t = 6334.7 m B)directly above the bomb C) tan theta = 2800/6334.7 theta = 23.846 degrees
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.