A stationary particle of charge q = 2.8 times 10^8 C is placed in a laser beam (
ID: 1535193 • Letter: A
Question
A stationary particle of charge q = 2.8 times 10^8 C is placed in a laser beam (an electromagnetic wave) whose intensity is 2.8 times 10^3 W/m^2. Determine the maximum magnitude of the (a) electric and (b) magnetic forces exerted on the charge. If the charge is moving at a speed of 3.7 times 10^4 m/s perpendicular to the magnetic field of the electromagnetic wave, find the maximum magnitudes of the (c) electric and (d) magnetic forces exerted on the particle. F = ______ F = _______ F = ________ F = _____Explanation / Answer
q = 2.8 x 10-8 C
I (intensity) = 2.8 x 103 W/m2
I = E2/2cµ0
E2= (2*c*µ0* I)
E2= (2* 3.0 x 108*4*3.14 x 10-7* 2.8 x 103)
E = 1452.98
a)
F = Eq
F = 4.068 x 10-5 N
b) 0 (because the charge is stationary)
c)
F = Eq (same as a)
F = 4.068 x 10-5 N
d)
F= Bvq
Where B= E/c
F = (1452.98 *3.7 x 10-4*2.8 x 10-8) / 3 x 108
F = 5.017 x 10-17 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.