The electric flux through the closed surface in the following figure is: positiv
ID: 1535354 • Letter: T
Question
Explanation / Answer
electric flux = 0 <<<====ANSWER
-------
(2)
from gass law
flux = Qinside/e0
flux = (-5 + 2 - 5)/(8.85*10^-12) = -0.91*10^12 Nm^2/C <<<====ANSWER
-------------
(3)
Qinner = -2 uC
Qouter = 6 uC
Rinner = 0.05 m
Router = 0.15 m
(a)
at r = 0.2 > Router
from gauss law = Qinside/e0
E*4*pi*r^2 = (Qinner+Qouter)/e0
E*4*pi*0.2^2 = (-2+6)*10^-6/(8.85*10^-12)
E = 9*10^5 N/C <<<====ANSWER
(b)
r = 0.1 m
Router > r > Rinner
from gauss law = Qinside/e0
E*4*pi*r^2 = (Qinner)/e0
E*4*pi*0.2^2 = (2)*10^-6/(8.85*10^-12)
E = 4.5*10^5 N/C <<<====ANSWER
(c)
r = 0.025 m
r < Rinner
from gauss law = Qinside/e0
E*4*pi*r^2 = (0)/e0
E*4*pi*0.2^2 = 0
E = 0 N/C <<<<====ANSWER
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.