An aircraft carrier has a mass of 2.8×10 8 kg . Two tugboats, each with a thrust
ID: 1537489 • Letter: A
Question
An aircraft carrier has a mass of 2.8×108 kg . Two tugboats, each with a thrust of N ) ,are used to help dock the carrier.
Part A
Ignoring the drag of the water (which, in reality, is not a very good approximation), how long will it take the carrier, starting from rest, to reach 6.0 m/s?
An aircraft carrier has a mass of 2.8×108 kg . Two tugboats, each with a thrust of N ) ,are used to help dock the carrier.
Part A
Ignoring the drag of the water (which, in reality, is not a very good approximation), how long will it take the carrier, starting from rest, to reach 6.0 m/s?
Explanation / Answer
F = ma
F = (2.8 x 108) a
a = F/(2.8 x 108)
Vi = initial speed = 0 m/s
Vf = final speed = 6 m/s
t = time taken
using the equation
Vf = Vi + at
6 = 0 + (F/(2.8 x 108)) t
F t = 16.8 x 108
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.