An air-purification method for enclosed spaces involves the use of \"scrubbers\"
ID: 1060360 • Letter: A
Question
An air-purification method for enclosed spaces involves the use of "scrubbers" containing aqueous lithium hydroxide, which reacts with carbon dioxide to produce lithium carbonate and water: 2LiOH(aq) + CO_2 rightarrow Li_2CO_3(s) + H_2O(i) Consider the air supply in submarine with a total volume of 3.0 times 10^5 L. The pressure is 0.9970 atm, and the temperature is 25 degree C. By how much would the pressure in the submarine drop if 3.05 kg of LiOH were complete, consumed by reaction with CO_2?Explanation / Answer
moles of LiOH = 3.05 x 1000/23.95 = 127.35 mol
Pressure of the system = 127.35 x 0.08205 x 298/3 x 10^5
= 0.0104 atm
Amount of pressure drop from initial = 0.9970 - 0.0104 = 0.9866 atm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.