An air-purification method for enclosed spaces involves the use of \"scrubbers\"
ID: 1062115 • Letter: A
Question
An air-purification method for enclosed spaces involves the use of "scrubbers" containing aqueous lithium hydroxide, which reacts with carbon dioxide to produce lithium carbonate and water: 2LiOH(aq) + CO_2(g) rightarrow Li_2C0_3(s) + H_20(l) Consider the air supply in a submarine with a total volume of 2.4 x 10^5 L. The pressure is 0.9970 atm, and the temperature is 25 degree C. By how much would the pressure in the submarine drop if 2.15 kg of LiOH were completely consumed by reaction with C0_2? atmExplanation / Answer
1st calculate the initial mol of CO2 present using
P*V = n*R*T
0.9970 atm * 2.4*10^5 L = n*0.0821 atmL/mol-K * (25+273) K
n = 9780 mol
mol of LiOH reacted =mass/molar mass
= 2150 g / 23.95 g/mol
=89.77 mol
2 mol of LiOH recats with 1 mol of CO2
so,
moles of CO2 reacted = 89.77/2 = 44.885 mol
moles of CO2 remaining, nf = 9780 - 44.885 = 9735.115 mol
use:
Pi/Pf = ni/nf
0.9970/Pf = 9780/9735.115
Pf = 0.9924 atm
Answer: 0.9924 atm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.