An air-filled capacitor consists of two parallel plates, each with an area of 10
ID: 1590923 • Letter: A
Question
An air-filled capacitor consists of two parallel plates, each with an area of 10.02 cm^2, separated by a distance of 1.04 mm. A 14 V potential difference is applied to these plates. Find the magnitude of the electric field between the plates. The permittivity of a vacuum is 8.8542 Times 10^-12 C^2/N middot m^2. Answer in units of V/m. 022 (part 2 of 4) 10.0 points Find the magnitude of the surface charge density. Answer in units of C/m^2. Find the capacitance. Answer in units of F. Find the magnitude of the charge on each plate. Answer in units of pC.Explanation / Answer
electric field=V/d=14/(1.04*10^(-3))=13461.54 N/C
area=10.02*10^(-4) m^2
distance=1.04*10^(-3) m
capacitance=epsilon0*area/distance=8.53*10^(-12) F=8.53pF
charge=CV=119.42*10^(-12)=119.42 pC
surface charge density=charge/area=1.19*10^(-7) C/m^2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.