An air-core solenoid with 60 turns is 8.00 cm long and has a diameter of 1.20 cm
ID: 1499621 • Letter: A
Question
An air-core solenoid with 60 turns is 8.00 cm long and has a diameter of 1.20 cm. When the solenoid carries a current of 0.740 A, how much energy is stored in Its magnetic field? A technician wearing a brass bracelet enclosing area 0.00500 m? places her hand in a solenoid whose magnetic field is 4.70 T directed perpendicular to the plane of the bracelet. The electrical resistance around the circumference of the bracelet is 0.0200 Ohm. An unexpected power failure causes the field to drop to 1.41 T in a time of 24.0 ms. Find the current induced in the bracelet. Find the power () delivered to the bracelet.Explanation / Answer
11.
Energy = 1/2 * L*I^2
L = Mu0 * N^2*A/length = 4*pi*10^-7*60^2*(pi*0.6^2*10^-4)/ 8*10^-2
L = 6.389 Micro Henry
Energy = 1/2 L*I^2 = 0.5*6.389*10^-6*0.74^2
Energy = 1.74*10^-6 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.