An air-conditioning unit is fastened to a roof that slopes at an angle of 35° ab
ID: 1330060 • Letter: A
Question
An air-conditioning unit is fastened to a roof that slopes at an angle of
35° above the horizontal (Fig. 1.33). Its weight is a force on the air
conditioner that is directed vertically downward. In order that the
unit not crush the roof tiles, the component of the unit’s weight perpendicular
to the roof cannot exceed 425 N. (One newton, or 1 N, is
the SI unit of force. It is equal to 0.2248 lb.) (a) What is the maximum
allowed weight of the unit? (b) If the fasteners fail, the unit
slides 1.50 m along the roof before it comes to a halt against a ledge.
How much work does the weight force do on the unit during its slide
if the unit has the weight calculated in part (a)?
Explanation / Answer
maximum the weight allowed perpendicular to the surface = 425 N
let W be the weight of the unit
component of weight directed vertically down ward to roof = W*costheta
W*cos35 = 425
W = 425/cos35 = 518.8 N <<-----answer
(b)
component of weight of the unit parallel to roof = W*sin35
work done = W*sin35*l
W = 518.8*sin35*1.5 = 446.3 J <<-----answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.