An air-gap parallel-plate capacitor that has a plate area of3.20 m 2 and a separ
ID: 1669280 • Letter: A
Question
An air-gap parallel-plate capacitor that has a plate area of3.20 m2 and a separation of2.80 mm is charged to 110 V. (a) What is the electric field between theplates?1 kV/m
(b) What is the electric energy density between the plates?
2mJ/m3
(c) Find the total energy by multiplying your answer from Part (b)by the volume between the plates.
3 µJ
(d) Determine the capacitance of this arrangement.
4 nF
(e) Calculate the total energy from U =½CV2, and compare your answer with yourresult from Part (c).
5 µJ (a) What is the electric field between theplates?
1 kV/m
(b) What is the electric energy density between the plates?
2mJ/m3
(c) Find the total energy by multiplying your answer from Part (b)by the volume between the plates.
3 µJ
(d) Determine the capacitance of this arrangement.
4 nF
(e) Calculate the total energy from U =½CV2, and compare your answer with yourresult from Part (c).
5 µJ
Explanation / Answer
a) E = V/d = 110V/2.80*10-3 m = 3.93*104V/m = 39.3 kV/m b) the capacitance C = 0 A/d =8.85x10-12 C 2/N.m2*3.20m2 / 2.80*10-3 m = 1.01*10-8F electric energy density between the plates u = Energy / A*d = (1/2)CV2 /(3.20m2*2.80*10-3 m ) = 6.82*10-3J/m3 = 6.82 mJ / m3 c) V = A*d total energy E = u*A*d = 6.82mJ/m2*3.20m2*2.80*10-3 m = 61.1 J d) the capacitance C = 0 A/d =8.85x10-12 C 2/N.m2*3.20m2 / 2.80*10-3 m = 1.01*10-8F = 10.1 nF e) U=(1/2)CV2 = 0.5*10.1*10-9 F*(110V)2 = 61.1J c) V = A*d total energy E = u*A*d = 6.82mJ/m2*3.20m2*2.80*10-3 m = 61.1 J d) the capacitance C = 0 A/d =8.85x10-12 C 2/N.m2*3.20m2 / 2.80*10-3 m = 1.01*10-8F = 10.1 nF e) U=(1/2)CV2 = 0.5*10.1*10-9 F*(110V)2 = 61.1JRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.