An electron and a proton are separated by a distance of 1.7 times 10^-10 m (roug
ID: 1537525 • Letter: A
Question
An electron and a proton are separated by a distance of 1.7 times 10^-10 m (roughly the diameter of a single atom). What is the magnitude of the electric interaction between the electron and the proton? magnitude of electric force = What is the magnitude of the gravitational interaction between the electron and the proton? magnitude of gravitational force = In this scenario, how many times stronger is the electric force than the gravitational force? The electric force is times stronger than the gravitational force.Explanation / Answer
let q1 and q2 be the charges of electron and proton respectievly
q1 = -1.6*10^-19 C and q2 = 1.6*10^-19 C
and m1 and m2 be the masses of electron and proton respectievly
m1 = 9.11*10^-31 Kg
m2 = 1.67*106-27 Kg
magnitude of electric force is Fe = k*q1*q2/r^2 = (9*10^9*(1.6*10^-19)^2)/(1.7*10^-10)^2 = 7.97*10^-9 N
magnitude of gravitational force is Fg = G*m1*m2/r^2 = (6.67*10^-11*9.11*10^-31*1.67*10^-27)/(1.7*10^-10)^2 = 3.511*10^-48 N
Fe/Fg = (7.97*10^-9)/(3.511*10^-48)
Fe/Fg = 2.27*10^39
Fe = 2.27*10^39*Fg
the electric force is 2.27*10^39 times stronger than the gravitational force
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.