An electron and a proton are separated by a distance of 1.6x1010 m (roughly the
ID: 2038298 • Letter: A
Question
An electron and a proton are separated by a distance of 1.6x1010 m (roughly the diameter of a single atom). What is the magnitude of the electric interaction between the electron and the proton? Number magnitude of electric force- What is the magnitude of the gravitational interaction between the electron and the proton? Number magnitude of gravitational force- in this scenario, how many times stronger is the electric force than the gravitational force? Number The electric force is times stronger than the gravitational force.Explanation / Answer
a) FE = k q1 q2 / r2
= (9 * 109 * 1.6 * 10-19 * 1.6 * 10-19) / (1.6 * 10-10)2
magnitude of electric force = 9 * 10-9 N
b) FG = G m1 m2 / r2
= (6.67 * 10-11 * 9.1 * 10-31 * 1.67 * 10-27) / (1.6 * 10-10)2
magnitude of gravitational force = 3.96 * 10-48 N
c) FE / FG = 9 * 10-9 N / 3.96 * 10-48
FE = 2.27 * 1039 FG
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.