An electron (charge e = - 1.6 Times 10^-19 C, mass m_c = 9 Times 10^-31 kg) ente
ID: 1488882 • Letter: A
Question
An electron (charge e = - 1.6 Times 10^-19 C, mass m_c = 9 Times 10^-31 kg) enters a uniform electric field (figure 2). The vector of the initial velocity is directed along the electric field lines. The electron is moving through a potential differences Delta V = -100 V before it stops. What is the direction of the electric force on the electron in Figure 2? What was the change of kinetic energy and the initial velocity v_o of the electron? Use the law of conservation of energy Delta K = -Delta U and a general expression for the kinetic energy K = mv^2/2Explanation / Answer
a) towards left (-x axis)
b) change of kinetic energy = delta U
= q*delta_V
= -e*100 V
= -100 eV
= -100*1.6*10^-19 J
= -1.6*10^-17 J
c) K1 = 0.5*m*vo^2
==> vo = sqrt(2*KE/m)
= sqrt(2*1.6*10^-17/(9.1*10^-31))
= 5.93*10^6 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.