Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

An electromagnatic wave is traveling in vacuum with frequency 5.4 x 1014 Hz. The

ID: 2091360 • Letter: A

Question

An electromagnatic wave is traveling in vacuum with frequency 5.4 x 1014 Hz. The wave has intensity 1049.273603 W/m2. 1) What is the speed of this wave? v = 2) What is the wavelength of this wave? ? = 3) What is the maximum electric field of this wave? Emax = 4) What is the rms magnetic field of this wave? Brms = 5) How much energy does a 1.8 m2 flat surface (perpendicular to the wave propagation direction) receive in 7.0 s? E = 6) How long does it take for this wave to travel from the sun to the earth? (use 1.5

Explanation / Answer

Energy density U = 4E-6 J/m^3 Frequency f = 5.1E14 Hz A. v = c = 3E8 m/s B. lambda = c/f = 3E8/5.1E14 m C. U = E^2*e0/2 ==> E = sqrt(2U/e0) = sqrt(8E-6/8.854187817E-12) V/m (ref. 1) D. U = B^2/(2mu) ==> B = sqrt(U/(2mu) = sqrt(4E-6/(2*pi*4E-7) T (ref. 1). That's the maximum value; the RMS value Brms = B/sqrt(2). E. Power intensity I = Uc = 4E-6*3E8 w/m^2 (ref. 2) Energy received = t*A*I = 5*1.5*4E-6*3E8 J F. t = distance/c = 1.496000E11/3E8 s G. N wavelengths = distance/lambda = 1.496000E11/(3E8/5.1E14)

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote