An electrolyzer consists of 100 cells, each with 1 m^2 of effective area. When c
ID: 1596814 • Letter: A
Question
Explanation / Answer
We know 1 A = 1 coloumb / sec
1000 A = 1000 coloumb / sec
also 1.6 * 10-19 electrons = 1 Coloumb
hence
1000A = 1000/1.6 * 10-19 = 6.24 * 1021 electrons/sec
We require 2 electrons to get 1 molecule of H2
hence H2 produced per day will be = 1/2 * 6.24 * 1021 /6.02 * 1026 kmoles/second
= 5.18 * 10-6 kmoles/second
converting second to days
= 5.18 * 10-6 * 86400 = 0.448 kmoles/day
it will be - 0.9 kg/day
so for 100 cells we get 90 kg/day
b) molecular weight of oxygen = 16
molecular weight of hydrogen = 2
ratio = 8:1
so weight of oxygen produced will be 720 kg/day
c)
water consumed will be = 0.9 + 7.2 = 8.1 kg/day
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.