Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A solenoid of length L = 0.28 in aim radius r 0.025 in is comprised of 560 turns

ID: 1539147 • Letter: A

Question

A solenoid of length L = 0.28 in aim radius r 0.025 in is comprised of 560 turns of wire Determine the magnitude of the inside and in the middle of the solenoid when it carries a current of I = 12.0 A. The drawing shows two long, thin wires that carry currents in the positive-"direction. Both wires are parallel to the c axis. The 50-A wire is in the x-z plane and is 5 m from the z axis the 40-A wire is in the y-z plane and is 4 m from the c axis What is the magnitude of the magnetic field at the origin? 5 times 10^-5 T 1 times 10^-6 T 3 times 10^-6 T 4 times 10^-6 T 6 times 10^-6 T

Explanation / Answer

given
L = 0.28m
r = 0.025m
N = 560 turns
I = 12 A

area A = pi*r^2
mu = 4pi*10^-7 H

Flux = mu*N*IA/L
= 4*3.14*10^-7*560*12*3.14*0.025*0.025/0.28
=592*10^-7
=5.92*10^-7 wb

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote