A solenoid has an inductance of L = 3.3 H and carries a current of I = 15 A. (e)
ID: 2052395 • Letter: A
Question
A solenoid has an inductance of L = 3.3 H and carries a current of I = 15 A.(e) If the current goes from 15 to 0 A in a time of 75 ms, what is the emf induced across the solenoid?
E= ____Sign ____Number _____Unit
(f) How much electrical energy E is stored in the solenoid?
E =____Number _____Unit
(g) At what rate P must the electrical energy be removed from the solenoid when the current is reduced to 0 A in a time of 75 ms? Note that the rate at which energy is removed is the power.
P = ____Number _____Unit
Explanation / Answer
e) E= -L di/dt E= - 3.3*(0-15)/0.075=660 Volts f) E=1/2* L* I^2=371.25 Joules g) P*0.075=371.25=4950 W
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.